21 / Жовтень, 2020

Верховна Рада України прийняла постанову, якою рекомендує Президенту України утворити Національний штаб протидії COVID-19 та очолити його для організації оперативного реагування на поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) в Україні, підвищення спроможності національної системи охорони здоров’я, запровадження комплексної системи захисту вітчизняної економіки від наслідків пандемії, розробки та втілення ефективної безпекової стратегії України в умовах нових глобальних біологічних викликів. Постанову прийнято з техніко-юридичним доопрацюванням, її проєкт зареєстровано за №4228.

Національному штабу протидії COVID-19 рекомендується негайно реалізувати такі завдання:
- забезпечити ефективну безоплатну діагностику та тестування на коронавірусну хворобу COVID-19;
- створити умови для ефективного лікування хворих на COVID-19 в амбулаторних умовах через відновлення на рівні місцевого самоврядування системи невідкладної медичної допомоги - медичних бригад мінімального складу (водій + лікар загальної практики), забезпечених спеціалізованими медичним автотранспортом, засобами індивідуального захисту, медичними виробами та протоколами лікування. Основним завданням цих медичних бригад буде визначення обсягу надання медичної допомоги пацієнтам, які хворіють на коронавірусну хворобу (COVID-19) за місцем їх проживання. У разі дефіциту кадрів до роботи бригади можуть залучатися медичні працівники інших спеціальностей після проходження відповідного навчання. Реагування на виклик та відвідування пацієнта вдома має здійснюватися такою медичною бригадою у термін до 6 годин.
АМУ вважає, що умови для ефективного лікування хворих на коронавірусну хворобу COVID-19 в амбулаторних умовах через відновлення на рівні місцевого самоврядування системи невідкладної медичної допомоги - медичних бригад мінімального складу (водій+лікар загальної практики), мають бути створені шляхом відповідного фінансування Національною службою здоров’я. Невідкладна допомога передбачена наказом МОЗ України від 19.03.2018 р. №504, а саме - надання в межах первинної медичної допомоги невідкладної медичної допомоги у разі розладу фізичного чи психічного здоров’я пацієнтам.
Постанова спрямована на забезпечення надання своєчасної та ефективної медичної допомоги хворим на COVID - 19 та на:
  • соціальний захист медичних працівників, а також немедичних працівників, які є учасниками процесу надання допомоги хворим, шляхом встановлення додаткової доплати у розмірі до 300% місячної заробітної плати;
  • організацію надання соціальної підтримки пацієнтів;
  • стале функціонування системи екстреної медичної допомоги;
  • кадрове забезпечення потреб системи охорони здоров’я в епідеміологах, гігієністах та фахівцях з лабораторної діагностики;
  • відновлення системи протиепідемічного захисту та розбудови мережі інфекційних лікарень;
Також постанова передбачає, що запропоновані заходи фінансуватимуться шляхом перерозподілу коштів загального фонду Держбюджету-2020, видатками Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.
Асоціація міст України підтримує необхідність прийняття цієї постанови за умови повного фінансування державою передбачених заходів. Проте АМУ має застереження щодо пункту, в якому Кабінет Міністрів має подати на розгляд Верховної Ради проект змін до Бюджетного кодексу України щодо розширення можливості місцевих бюджетів з фінансування утримання та розвитку закладів охорони здоров’я та соціального забезпечення.
АМУ стурбована тим, що постанова збільшить навантаження на вже й так виснажені місцеві бюджети, адже здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби в громадах має забезпечуватися передбаченими 66 млрд грн з Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19.
Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)