02 / Листопад, 2018
31 жовтня Асоціація міст України провела робочу зустріч з питань реконверсії вугільних територій, у якій взяли участь голови громад: Андрій Залівський (Червоноград), Віктор Сапожніков (Нововолинськ), Анатолій Вершина (Павлоград), Оксана Вінницька (Першотравенськ), Дмитро Бражніков (Новодонецьк), Олександр Заварзін (Білицьке), Віталій Тарелкін (Тернівка), та Євген Бражніков (заступник міського голови Добропілля).
В обговоренні також взяли участь народний депутат України Михайло Бондар, голова Донецького РВ АМУ Олександр Лук’янченко, виконавчий директор Донецького РВ АМУ Юрій Бобров, експерт з МЕР АМУ Діна Серебрянська, керівник підгрупи «Енергетика та екологія» Групи Європейської Комісії з підтримки України Торстен Воллерт, генеральний директор Директорату викопних видів палива Міністерства енергетики та вугільної промисловості України Максим Федоров, голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин та представники ДТЕК.
Необхідність проведення реконверсії вугільних територій виникла через поступове вичерпання запасів вугілля на шахтах і виникнення  ризику закриття копалень. Така ситуація може поставити під загрозу життєздатність громад, економіка яких залежить від функціонування видобувної галузі. Тому перед вугільними регіонами України постало питання трансформації і визначення нових напрямів розвитку громад.
М.Федоров представив Енергетичну стратегію України до 2035 року, яка передбачає перехід на самоокупний видобуток вугілля, ліквідацію або консервацію збиткових державних шахт, пом'якшення соціальних та екологічних наслідків їх закриття та соціальну реконверсію регіонів. В той же час він відмітив відсутність державної політики у цьому питанні та наголосив, що зустріч присвячена не закриттю шахт, а визначенню проблем у залежних від видобутку вугілля громадах для того, щоб заздалегідь зрозуміти, як вони будуть розвиватись далі.
 
 
Т.Воллерт відзначив, що ЄС тісно співпрацює з Україною в енергетичній галузі, однак питання вугільної промисловості майже не відображається у цій співпраці. Він запросив представників громад долучатись до Європейської Перехідної вугільної платформи, яка є майданчиком для обміну досвіду та розробки проектів для 41 вугільного регіону Європи.
В ході засідання міські та селищні голови з Донецької, Дніпропетровської, Львівської та Волинської областей розповіли про проблеми своїх громад, які виникли через діяльність або закриття вугільних шахт.
Після двогодинної дискусії учасники вирішили зібрати проблеми та пропозиції кожної громади та передати до Міненерговугілля для опрацювання та використання під час розробки державної концепції щодо реконверсії вугільних регіонів, та пропозицій з вдосконалення профільного законодавства.
 
У 2018 році Розпорядженням Уряду передбачено розроблення та прийняття програми соціальної реконверсії вугільних регіонів шляхом реалізації інвестиційних проектів за сприяння ЄС. Міненерговугілля звернулось до  АМУ з пропозицією сформувати Платформу вугільних територій за участі міських, селищних, сільських голів вугільних територій. За результатами опитування, яке провела АМУ, до неї увійшли 25 громад з Донецької, Луганської, Дніпропетровської, Львівської, Волинської областей. Асоціація міст України вважає, що ініціатива Міністерства енергетики та вугільної промисловості України зможе позитивно вплинути на розвиток громад, на території яких розташовані вугільні підприємства.
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)