27 / Березень, 2020
26 березня Асоціація міст України провела вебінар «Передача в оренду об’єктів комунальної власності в оренду за новими нормами законодавства», присвячений змінам, які запроваджено з 01.02.2020 року. Захід організовано в рамках проєкту ПУЛЬС, який реалізує АМУ за підтримки USAID.
Онлайн трансляція велася із зали засідань АМУ через сторінку Асоціації у Фейсбук. До перегляду долучилися більше 4 тис. користувачів мережі. Під час вебінару представники Фонду державного  майна України та ДП «Прозорро.Продажі.» надавали відповіді на порушені громадами запитання, що надсилались до Асоціації, та ті, які піднімалися в онлайн-чаті.
Захід відкрив Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан. Він привітав учасників, хто долучився до вебінару та наголосив на необхідності діалогу органів місцевого самоврядування з центральними органами виконавчої влади, зокрема у сфері управління комунальним майном. Також він повідомив, що АМУ зібрала проблемні питання органів місцевого самоврядування та направить їх до відповідних органів для опрацювання.
Під час вебінару Леонід Антонєнко, перший заступник голови ФДМУ, повідомив про ряд важливих проєктів, які перебувають у роботі Фонду. Вони стануть основою для порядків органів місцевого самовряування у розпорядженні комунальним майном:
  • Методика нарахування орендної плати;
  • Типові договори, в тому числі тристоронні (раніше такі не практикувались), де сторонами договору можуть бути  орендодавець\орендар\балансоутримувач.
Він роз’яснив, що під час публікації оголошення в ЕТС (електронній торговій системі) обов’язковою умовою буде прикріплення проєкту договору оренди, в якому всі умови повинні бути вказані, окрім суми орендної плати та орендаря. Також експерт розповів, що поки не прийняті нові документи, то можна працювати за старою Методикою нарахування орендної плати, затвердженою постановою Кабміну від 04.10.1995 №786 у частині, що не буде суперечити Закону. Органи місцевого самоврядування можуть затверджувати власну методику (або користуватись за наявності власною), яка буде діяти на території відповідної громади.
В ході дискусії Леонід Антонєнко надавав відповіді щодо порядку прийняття рішень про наміри щодо включення в переліки майна, про дії балансоутримувачів в тих чи інших випадках, продовження діючих договорів, спрощення процедур переоцінки майна та ін. Він наголосив, що правильна організація процесу передачі в оренду комунального майна є запорукою успіху в отриманні додаткових джерел надходжень до місцевих бюджетів.
  
Про порядок і поетапність руху органів місцевого самоврядування згідно нового Закону України №157 «Про оренду державного та комунального майна» розповів Владислав Уривський, експерт з управління проєктами з органами місцевого самоврядування ДП «Прозорро. Продажі.».
Він презентував саму систему передачі майна, ознайомив з роботою електронних сервісів, а саме:
  • порядок роботи загальної бази об’єктів майна;
  • перехід до ЕТС;
  • формування Переліків, подача заяв, укладання договорів через ЕТС  і багато іншого.
Також в ході дискусії експерт надавав відповіді на важливі питання від громад.
 
Наприкінці вебінару аналітик Асоціації міст України Тетяна Медвецька спільно з органами місцевого самоврядування запропонували провести повторно онлайн-вебінар, але вже за результатами прийняття підзаконного акту Порядку про оренду державного та комунального майна, та звернутись листом до Мінекономіки з роз’ясненням щодо подальших дій громад у разі відсутності відповідних нормативних актів. Роз’яснення неозвучених запитань органів місцевого самоврядування щодо оренди комунального майна будуть опрацьовані та висвітлені в наступних публікаціях.
 
Пропонуємо переглянути відео вебінару, присвяченого змінам у розпорядженні комунальним майном, що запроваджені з 01.02.2020 Законом України «Про оренду державного та комунального майна».
 

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)