19 / Травень, 2017
18 травня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні та в цілому урядовий законопроект №4582 про внесення змін до закону України «Про питну воду та питне водопостачання» (щодо удосконалення деяких положень).
Законопроект розроблений Урядом з метою забезпечення стабільного рівня обслуговування населення питною водою нормативної якості, поліпшення якості надаваних послуг підприємствами водопостачання та водовідведення, надійного функціонування інженерних систем цих підприємств, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру та з метою забезпечення охорони навколишнього природного середовища.
Так, зокрема, Закон надає можливість органам місцевого самоврядування вирішити проблему приймання стічних вод.
Нагадаємо, що Урядом було скасовано наказ Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 №37, яким були затверджені Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, а також Інструкція про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів. Ці акти були  були затверджені відповідно до положень чинного на той момент законодавства, яким було передбачено, що за забруднення навколишнього природного середовища на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище і розміщення відходів встановлюється відповідний збір. У зв‘язку з прийняттям Податкового кодексу України, вимоги стягнення цього збору, а також відповідні повноваження органів місцевого самоврядування втратили свою правову обґрунтованість, таким чином 10 березня 2017 року Уряд ухвалив розпорядження, згідно якого зазначені акти втрачали чинність через два місяці після його опублікування, а саме 21 травня 2017 року. Таким чином, з 21 травня 2017 року питання прийняття стічних вод не регулювалося нормативно-правовими актами, що в свою чергу могло призвести до непередбачуваних наслідків.
Проте прийнятий урядовий законопроект надав можливість вирішити зазначену проблему. Так згідно його положень, органи місцевого самоврядування наділяються повноваженнями затвердженням місцевих правил приймання стічних вод і визначення розміру плати за їх очищення. Окрім того, прийнятий Закон  дає можливість вкладати кошти у сферу водоочищення, підготовки питної води, а це також можливість підвищити ефективність експлуатації відповідних споруд, зменшити тарифи, а також посилити відповідальність за експлуатацію і забруднення навколишнього середовища.
Необхідно відзначити, що це не перший законопроект, спрямований на вирішення проблем водопостачання та водовідведення, у розробці та лобіюванні якого приймала участь Асоціація міст України.
Асоціація підтримала й урядовий законопроект №4582, прийнятий  18 травня Верховною Радою України. Віце-прем’єр-міністр - Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко в ході обговорення в парламентській залі звернув на це увагу народних депутатів України.
«Якщо сьогодні цей закон не буде підтримано, то практично не зможуть вступити в дію правила прийому стічних вод. Це означає, що каналізація буде безконтрольною, поступати у річки, поступати до мереж. Сьогодні і Асоціація українських міст, і Асоціація водоканалів, і всі, кого турбує питна і чиста вода, якість цієї води, підтримують цей законопроект. Прошу ще раз сконцентруватися і підтримати цей законопроект у другому читанні, тому що без правил, які зазначені у цьому законі, неможлива підготовка якісної питної води», - сказав Зубко.
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)