Олександр Слобожан: «Економічний розвиток громад великою мірою залежить від вирішення на законодавчому рівні низки проблем»

31 / Липень, 2017
28-29 липня у Києві відбулась ХІІ Щорічна конференція малих міст України, на якій обговорили економічний розвиток громад – виклики та перспективи». Участь у заході взяли голови малих міст, селищ, об’єднаних територіальних громад, представники міжнародних програм технічної допомоги, вітчизняні та закордонні експерти. Асоціацію міст України представляв Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.
Під час п’яти панельних дискусій форуму його учасники обговорили виклики щодо економічного розвитку громад, питання стратегічного та просторового планування, фінансових та організаційних ресурсів, впливу принципів верховенства права на економічний розвиток громад, залучення інвестицій, промоції привабливості громад.
У своєму виступі Олександр Слобожан зазначив, що економічний розвиток громад великою мірою залежить від вирішення на законодавчому рівні низки проблем. Зокрема, необхідно запровадити  повноцінне середньострокове бюджетне планування, що передбачає формування державного бюджету та місцевих бюджетів на три роки. «Муніципалітети мають біти впевнені в прогнозованій та збалансованій бюджетній політиці. Це дозволить забезпечити стабільність та справедливість взаємовідносин державного та місцевих бюджетів, відкрити шлях місцевій владі для ефективного використання бюджетних ресурсів та залучення інвестицій», – зазначив Олександр Слобожан. Але у схваленому Кабміном проекті Бюджетної резолюції, на жаль, не вдалося повною мірою врахувати інтереси місцевого самоврядування.   Зокрема, йдеться про збереження системи міжбюджетного вирівнювання, яка була запроваджена наприкінці 2014 року, закріплення у Бюджетній резолюції норм про фінансування в повному обсязі задекларованих державою соціальних програм, пільг та субсидій, передбачення стабілізаційної дотації для місцевих бюджетів на 2018-2020 роки у випадках форс-мажору, збільшення надходжень акцизного податку з нафтопродуктів, що отримуватимуть бюджети органів місцевого самоврядування, тощо.
 
            
Для сталого економічного розвитку громад, за словами Олександра Слобожана, необхідно також прийняти законопроект щодо розпорядження міськими, селищними та сільськими радами землями поза межами населеного пункту.
Серйозну загрозу місцевому самоврядуванню, як підкреслив Виконавчий директор АМУ, становить розроблений Мінрегіоном законопроект про державний контроль за рішеннями органів місцевого самоврядування. «Спроба надати наглядові функції місцевим державним адміністраціям є сигналом про відмову від конституційних змін щодо місцевого самоврядування з одночасним підсиленням тиску на нього. Надання таких повноважень можливо лише спеціалізованому професійному державному органу – префекту», – зазначив Олександр Слобожан. Він повідомив, що Асоціація міст України здійснює моніторинг випадків втручання органів державної влади, контролюючих структур у діяльність органів місцевого самоврядування під час здійснення ними власних та делегованих повноважень. «Ми спільно маємо запропонувати оптимальний механізм взаємодії між органами місцевого самоврядування та державними органами влади», – зазначив Виконавчий директор АМУ.  
Детально Олександр Слобожан зупинився на темі розміщення на банківських рахунках коштів місцевих бюджетів. Дехто критикує за це місцеву владу. «Депозити громад працюють на розвиток місцевих економік. Це абсолютно позитивний тренд», – переконаний Виконавчий директор АМУ. «Відповідно до Бюджетного кодексу громада, розмістивши кошти на депозити, позбавляється права на отримання позик з держбюджету. Це дає можливості держбюджету спрямовувати кошти на свої потреби, а не дотувати місцеве самоврядування», – зазначив Олександр Слобожан.
За підсумками роботи конференція малих міст України напрацьовані рекомендації щодо формування механізмів економічного зростання та реалізації інвестиційного потенціалу об’єднаних територіальних громад та малих міст України.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)