Новації законодавства та реформи у сфері охороні здоров’я - тема засідання Кіровоградської регіональної платформи

31 / Травень, 2018
30 травня у Кропивницькому відбулося засідання Кіровоградської регіональної платформи з діалогу щодо розвитку місцевого самоврядування  на тему «Новації законодавства в сфері охороні здоров’я. Особливості впровадження медичної реформи. Реформа сільської медицини». Захід організовано в рамках Проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
  
У засіданні взяли участь керівники органів місцевого самоврядування області, фахівці галузі охорони здоров'я, а також народний депутат України Олександр Горбунов, голова Кіровоградської облдержадміністрації Сергій Кузьменко, голова обласної ради  Олександр Чорноіваненко, перший заступник голови облдержадміністрації Сергій Коваленко.
Засідання відбулося під головуванням Андрія Райковича,  голови Кіровоградського регіонального відділення АМУ, міського голови  Кропивницького. Відкриваючи засідання він наголосив: «Нинішній етап в реформування охорони здоров’я – це базис майбутнього. Органи місцевого самоврядування, колеги,  маємо швидко реагувати на виклики часу і вміти їх оперативно вирішувати. Нам потрібно забезпечувати фінансування,використовувати всі можливості бюджетного ресурс, аби медичні заклади відповідали сучасним вимогам». Окремо міський голова зупинився на позитивних прикладах роботи системи в обласному центрі і організації  компанії підписання декларації з сімейним лікарями.
 
Голова облдержадміністрації Сергій Кузьменко повідомив, що за кілька років на Кіровоградщині реалізовано чимало проектів з оновлення медичної інфраструктури, покращена матеріально-технічного бази закладів: сотні мільйонів гривень інвестовано в оновлення дитячої обласної лікарні, у капітальні ремонти поліклініки та корпусів обласної лікарні, у реконструкцію обласного госпіталю для ветеранів війни. Також відкрито нову сучасну операційну в обласному кардіологічному диспансері. У рамках проекту "Здоров'я наших дітей" капітально відремонтовано низку дитячих та пологових відділень в лікарняних закладах районів області. Керівник ОДА принагідно подякував керівникам територій за спільну роботу з реалізації зазначеного проекту.
Повертаючись до питання змін в первинній ланці охорони здоров'я Сергій Кузьменко нагадав, що в області заплановано збудувати 18 нових сільських лікарських амбулаторій, придбати для них сучасне обладнання та санітарний транспорт. С.Кузьменко зауважив, що вже виконано підготовчу роботу – відведення земельних ділянок та виготовлення проектно-кошторисної документації. Після того, як надійде фінансування з державного бюджету, буде розпочато реалізацію цього масштабного проекту. «Переконаний, що ми успішно пройдемо процес реформування первинної ланки галузі охорони здоров'я. Кожна людина має право обрати свого лікаря, з яким оформить договірні відносини, а держава повинна виділити кошти лікарю на кожного пацієнта», -, сказав голова облдержадміністрації та закликав керівників органів місцевого самоврядування до спільної роботи у реалізації проектів з оновлення закладів охорони здоров'я.
«Реформуючи сферу охорони здоров’я, необхідно створити страховий фонд, щоб якісні медичні послуги, які отримуватимуть люди в результаті змін, були для населення безкоштовними», -  наголосив у своєму виступі голова обласної ради  Олександр Чорноіваненко.
  
Приємною новиною для учасників засідання стала інформація народного депутата Олександра Горбунова, який запевнив, що кошти на будівництво сільських амбулаторій надійдуть на місця вже протягом місяця. При цьому питання обсягу фінансування галузі, на що так багато нарікають представники місцевого самоврядування, ймовірно, буде переглянуто за підсумками першого півріччя бюджетного року. Відповідаючи на численні запитання,  народний депутат - член Комітету Верховної Ради з питань бюджету наголосив, що нині  перед державою постало багато викликів і реформа медичної галузі одна з найактуальніших. При цьому, навряд чи можна говорити про другорядність капітального ремонту  доріг, що також вплине на якість медичних послуг у сільській місцевості, або скорочення  фінансування делегованих повноважень тим органам місцевого самоврядування в рамках децентралзаційної реформи.  «Для того, щоб знайти компроміс і правильні відповіді на питання, завжди говорю, що треба спілкуватись і обговорювати» - зазначив Олександр Горбунов.   Про основні законодавчі акти та документи щодо змін в діяльності системи охорони здоров‘я, а також підвищення доступності та якості медицини в сільській місцевості і особливості автономізації закладів охорони здоров‘я поінформував заступник директора профільного департаменту ОДА Олександр Скрипник. Про новий порядок надання первинної медико-санітарної допомоги, вибір пацієнтами сімейного лікар та підписання з ними декларації доповіла керівник профільного управління міськради Кропивницького Оксана Макарук.
Голови ОТГ, міські, селищні, сільські голови, які брали участь у засіданні, висловили  своє бачення реалізації реформи. Так, Юрій Гульдас, голова Маловисківської ОТГ,  зазначив, що є  необхідність більше залучати громади до питання формування медичних округів, щоб враховувати інтереси усіх. При цьому потрібно виходити із реального стану речей, а не з статистичних показників. Окремо говорили про  необхідність донесення правдивої інформації до мешканців найвіддаленіших сіл, щоб люди були впевнені у завтрашньому дні і знали, що за необхідності зможуть отримати весь спектр медичних послуг. 
Підсумовуючи дискусію Андрій Райкович  наголосив, що наразі є завдання приділити максимум уваги первинній ланці медицини, ефективно використати всі бюджетні ресурси 2018  року, а поточні виклики слід розкласти на професійні, організаційні і владні складові,  оскільки вирішення  їх у такому форматі принесе користь кожній окремій громаді і державі в цілому.
Усі напрацьовані в рамках засідання регіональної платформи рекомендації та пропозиції були внесені у резолюцію і будуть направлені на розгляд АМУ.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)