Молодих людей потрібно залучати до участі в місцевому самоврядуванні - О.Слобожан на фестивалі «Бандерштат»

05 / Серпень, 2019
3 серпня Виконавчий директор Асоціація міст України Олександр Слобожан взяв участь у фестивалі «Бандерштат» (Бандерштат - фестиваль українського духу) у Боратинській сільській ОТГ. Цей фестиваль проведений на Волині тринадцятий раз. 
    
«Молодіжна активність в місцевому урядуванні» - це тема гутірки, яку провів В.Слобожан в рамках фестивалю. Спілкуючись із зацікавленою аудиторією, що переважно складалася з молодих людей, він, перш за все, презентував Асоціацію міст України, її місію, історію, завдання, регіональний аспект. Він зазначив, що станом на липень 2019 року Асоціація міст України об’єднує  майже 800 муніципалітетів, з яких практично половина -об’єднані територіальні громади. Створена АМУ у 1992 році, а головна її мета – захищати місцеве самоврядування в центральних органах виконавчої влади та вести діалог. Також Виконавчий директор АМУ представив Волинське регіональне відділення Асоціації  «АМУ, в хорошому сенсі лобіює інтереси громад на всіх рівнях влади від ОДА і до парламенту та Кабміну», - зазначив О.Слобожан.
Окрема увага під час бесіди була приділена питанню проведення дочасних  місцевих виборів. Олександр Слобожан наголосив, що до завершення реформи місцевого самоврядування  проводити місцеві вибори недоцільно.  Адже прийнята 1 квітня 2014 року Концепція так і називається: «Концепція реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади». «Отже, говорити «децентралізаційна реформа» - неправильно, адже децентралізація – це принцип проведення цієї реформи на основі субсидіарності. Її принцип полягає у тому, що послуги та влада повинні бути зосереджені на споживачеві, де їх ефективніше і дешевше надавати», – підкреслив Виконавчий директор АМУ. Він додав, що мета реформи, не в кількості створених ОТГ, а в зміні якості послуг та створенні спроможних органів місцевого самоврядування.
    
О.Слобожан нагадав, що ця Концепція передбачала, що у 2020 році в Україні мала бути закінчена реформа, сформовані нові громади, що отримали повноваження та ресурси. А найголовніше -  мав би запрацювати принцип партисипативної демократії, який передбачає, що місцева влада радиться з людьми та включає громадян у процес ухвалення рішень та вирішення питань місцевого значення. На жаль, поки склалося так, що активно обговорюється та вітається кількість громад, а не інструменти якості надання послуг та ефективності місцевого самоврядування.
О.Слобожан окремо зупинився на ролі молоді у розвитку країни.  Кожний може взяти участь у вирішенні питань місцевого значення. Наприклад, інструментом, через який можна впливати на життя громади може бути Асоціація міст України, що має свої регіональні відділення у всіх областях. До речі, АМУ проводить «Децентралізаційні школи», де розповідає, як влаштоване і діє місцеве самоврядування. Ще один  дієвий інструмент – бюджет участі, що передбачає виділення із місцевого бюджету певних коштів на реалізацію проектів, за які голосує громада і частину роботи над якими на себе перебирає громадянське суспільство.
«Молодих людей потрібно залучати до участі в місцевому самоврядуванні саме тому, що вони поза системою і не заражені вірусом бюрократії. У них інший погляд на речі та багато креативних ідей, а ще вони краще знають яким має бути їхнє майбутнє, ніж дядечко-чиновник, якому вже зараз за 60», – сказав О.Слобожан.
Ще одна можливість участі – реалізація спільних проектів, бо вклавши в щось чи гроші, чи зусилля, ніхто не дозволить знищити зроблене. Не варто забувати і про петиції, місцеві ініціативи, загальні збори за місцем проживання та інше.
    
«Пам’ятайте, що об’єднання громад не може відбуватися без участі молоді, бо, зазвичай, на громадські слухання приходять представники влади, депутати, літні люди, а жити у тих громадах  - вам», – звернувся він до молоді.
Виконавчий директор АМУ також розповів про конкурси, в яких молоді варто брати участь – «Молодіжна столиця України» та «Громада дружна до дітей та молоді». До речі, наразі на Волині Володимир-Волинський бореться за отримання статусу «Громада, дружня до дітей та молоді», щоб мати до місцевого бюджету на один відсоток більше ПДФО. Ці гроші підуть на те, щоб робити місто ще комфортнішим для молодих городян.
На завершення Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан закликав учасників дискусії на гутірці не бути байдужими до громад, в яких вони живуть, шукати точки дотику та із місцевим самоврядуванням, долучатись  до прийняття рішень.
Нагадаємо, проект "Фестиваль українського духу Бандерштат" став одним з переможців цьогорічного конкурсу "Малі міста - великі враження". Більше про Конкурс тут. 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)