25 / Жовтень, 2016

25 жовтня у парламентському Комітеті з питань промислової політики та підприємництва пройшов круглий стіл: «Індустріальні парки – інструмент регіонального розвитку та економічного зростання». Асоціацію міст України представляв перший заступник Виконавчого директора АМУ О.Слобожан.

На переконання АМУ, індустріальний парк для місцевого самоврядування - це один з важливих інструментів підвищення привабливості територій для залучення інвестиції, створення робочих місць та наповнення місцевих бюджетів. Законодавче вдосконалення цього інструменту підвищить його дієвість та привабливість для органів місцевого самоврядування, дасть можливість їм вступати в конкуренцію за інвестиції на рівні з містами інших країн.

  

Водночас законодавчо визначені на сьогодні митні преференції, які надаються учасникам індустріального парку, не несуть достатньо вагомих стимулів для інвесторів активно започатковувати чи розширювати виробництво. 

Це питання врегульовано змінами, передбаченими Проектом Закону про внесення змін до розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо розвитку вітчизняного виробництва шляхом стимулювання залучення інвестицій в реальний сектор економіки через індустріальні парки (№2554а-д) та Проектом Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо розвитку вітчизняного виробництва шляхом стимулювання залучення інвестицій в реальний сектор економіки через індустріальні парки (№2555а-д).

Є скептики, які вважають, що наповнені податковими преференціями індустріальні парки спіткає доля вільних економічних зон та територій пріоритетного розвитку. Асоціація міст України вважає, що слід подолати психологічні бар’єри попередніх невдач та не втратити цей шанс на економічне зростання. А з негативного досвіду винести важливий урок, що території на яких створюються спеціальні податковий умови для залучення інвестицій, потребують відповідного контролю.

Асоціація міст України висловила підтримку законопроектам 2554а-д та 2555а-д та сподівається, що індустріальні парки посядуть чільне місце в інструментарію місцевого економічного розвитку.

Водночас, з метою додаткового стимулювання органів місцевого самоврядування до створення індустріальних парків АМУ пропонує передбачити адресне зарахування ПДФО до бюджетів громад, на території яких діє індустріальний парк, а не за місцем реєстрації юридичної особи.

Відповідний лист АМУ направлено в парламентський Комітет з питань податкової та митної політики. Асоціація просить прискорити їх підготовку для розгляду в другому читанні.

Нагадаємо, Верховна Рада України ухвалила законопроекти 2554а-д та 2555а-д у першому читанні 4 жовтня. Документи розроблені з метою вирішення проблеми відсутності дієвих митних преференцій для інвесторів-учасників індустріальних парків щодо створення або ж розширення виробничої та комерційної діяльності на території України.

Пропонуються наступні зміни до Податкового та Митного кодексів України:

  • перелік вимог до учасників індустріальних парків, що мають право на застосування пільгового режиму оподаткування, зокрема: види діяльності, кількість робочих місць, середня заробітна плата по підприємству;
  • умови оподаткування податком на прибуток  учасників індустріальних парків терміном на 10 років, зокрема: перші 5 років за нульовою ставкою, наступні 5 – з понижуючим, відносно чинної, ставкою коефіцієнтом 0,5;
  • можливість розстрочення на 5 років для резидентів індустріальних парків сплати сум ПДВ щодо операцій з ввезення на митну територію України устаткування, обладнання, комплектуючих та матеріалів, якщо вони використовуються для облаштування або здійснення господарської діяльності в межах індустріальних парків;
  • право органів місцевого самоврядування встановлювати для резидентів індустріальних парків пільги та знижені ставки щодо сплати податку на нерухоме майно, земельного податку та орендної плати за користування земельною ділянкою, на якій створено індустріальний парк;
  • перелік (номенклатуру) устаткування, обладнання, комплектуючих та матеріалів, які не є підакцизними товарами та ввозяться без сплати митних платежів для облаштування або господарської діяльності у межах індустріальних парків;
  • перелік критеріїв суб’єктів господарювання, які мають право на подальшу експлуатацію устаткування, обладнання, комплектуючих та матеріалів, що були ввезені з наданням пільг по сплаті ввізного мита, а також умов цільового використання товарів, які будуть ввозитись з пільговим оподаткуванням ввізним митом.

Окрім цього, наголошує АМУ, законопроекти №2554а-д та №2555а-д є важливим кроком до зміцнення фінансової спроможності територіальних громад, оскільки:

  • надають органам місцевого самоврядування право ініціативи щодо створення індустріальних парків на території будь-якої громади, причому рішення щодо створення такого парку узгоджується з органами державної влади, але не залежить від них загалом;
  • створення мережі індустріальних парків стимулюватиме активний розвиток малого та середнього бізнесу на місцевому рівні, як наслідок лібералізації умов ведення економічної, в т.ч. – зовнішньоекономічної діяльності;
  • активізація підприємницької діяльності, створення нових робочих місць з вищим, ніж середній по ринку, рівнем оплати праці здатні не лише компенсувати потенційні втрати місцевих бюджетів від наданих пільг по податку на нерухомість, земельному податку та орендній платі, але й суттєво збільшити їхні надходження за рахунок зростання частки відрахувань від податку на доходи фізичних осіб, зміцнюючи таким чином фінансову самостійність громад.

Отже, ухвалення законопроектів №2554а-д та №2555а-д, на переконання АМУ:

- сприятиме соціально-економічному розвитку громад,

- стимулюватиме зростання фінансової самостійності місцевих бюджетів,

- надасть органам місцевого самоврядування дієві важелі впливу на інвестиційну, виробничу та комерційну діяльність на місцевому рівні.

Сьогодні Асоціація міст України також звернулася до Голови Парламенту А.Парубія щодо підтримки законопроектів №2554а-д та №2555а-д та проханням прискорити їх розгляд Верховною Радою України у другому читанні.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)