Глава держави: Децентралізація - питання цивілізаційного вибору та складова євроатлантичного курсу України

05 / Квітень, 2018
5 квітня у Вінниці проходить розширена урядова нарада «Децентралізації та регіональний розвиток» під головуванням Президента України Петра Порошенка та Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана.
У нараді беруть участь голови обласних рад, міст, об’єднаних територіальних громад, обласних державних адміністрацій, представники міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, проектів та програм міжнародної технічної допомоги, всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування; представництва міжнародних організацій в Україні, дипломати, експерти.
Асоціацію міст України на нараді представляють Голова Асоціації  Віталій Кличко, Виконавчий директор Олександр Слобожан та Директор Проекту ПУЛЬС Ігор Парасюк.
Відкрив нараду Президент Петро Порошенко, відзначивши, що «децентралізація — це питання цивілізаційного вибору, політичної культури, і, якщо хочете, національної безпеки».
Як не дивно, реформа з децентралізації важлива і для євроатлантичної інтеграції України. «Погляньмо на це із досить несподіваного ракурсу, з точки зору євроатлантичної інтеграції. Ну, здавалося б, де децентралізація, а де НАТО? І як вона може бути пов’язана з нашим майбутнім членством в Північноатлантичному альянсі? Тим не менше, у Річній національній програмі під егідою Комісії Україна - НАТО на 2018 рік, яку я своїм Указом затвердив тиждень тому, один із ключових розділів присвячений децентралізації», — зазначив Глава держави.
Він додав: «Тобто, децентралізація в Україні стала частиною наших міжнародних зобов’язань. Чому? Тому що реалізація стратегічного курсу держави на вступ до НАТО вимагає не тільки модернізації Збройних Сил, що ми надзвичайно ефективно зробили за ці чотири роки, побудувавши нову армію, нові ЗСУ».
За словами Президента, модернізації потребує і прагнення держави жити згідно з демократичними принципами, поважати права й свободи громадянина. «Децентралізація наближає владу до людини, скорочує час для прийняття і реалізації рішень», — сказав він.
Петро Порошенко наголосив, що центральна влада віддала на місця багато повноважень та ресурсів. «Подібно до того як держава добровільно розділила з органами місцевого самоврядування важелі впливу, так і місцеві виборні органи мають розділити з центром спільну відповідальність за майбутнє країни», - підкреслив Президент.
Глава держави наголосив, що влада – це не лише Президент, Уряд і Парламент. За його словами, для громадян її уособленням є співробітники ЖЕКів і центрів адміністративних послуг, лікарі, вчителі, поліцейські, місцеві суди. «Ми маємо піклуватися про те, щоб влада була повернута обличчям і піклувалася про людей. Щоб влада була здатна захистити і допомогти людині. Це наше з вами спільне завдання. Я готовий бути з вами чітким партнером», - зазначив Глава держави.
Президент нагадав про реалізацію своєї програми щодо модернізації та розвитку сільської медицини. «14 млн українців живуть в сільській місцевості. Все життя – то в них паспорти забирали чи не видавали, то Голодомором морили, то перекладали на них основний тягар змін в державі. На сьогоднішній день технічні можливості, які існують в світі, дадуть можливість їм в найкоротші терміни доступу до якісних медичних послуг через телемедицину», - наголосив Глава держави. Він додав, що це фінансується за рахунок повернутих коштів у розмірі 1,5 млрд доларів. За його словами, 4 млрд минулого року і 1 млрд цього року спрямовані на сільську медицину. «Це не те, як дехто з вас розуміє – зробимо типовий проект амбулаторію чи пункту, завеземо нове обладнання, купимо автомобіль і все залишиться як було – будуть чекати, коли відвести пацієнта в район чи область, кардинально не змінивши якість медичних послуг, які будуть надаватись через сільську медицину», - наголосив Президент. Він доручив забезпечити високоякісний інтернет в кожному селі, щоб людина, яка звернулася за допомогою, її отримала через систему телемедицини.
Глава держави подякував за допомогу Канаді, Німеччині, Світовому банку, США. «Це мають бути нові осучаснені амбулаторії, вони мають постати до кінця року і ніщо не заважає громадам особливо об’єднаним, у яких є ресурс, покращити базовий проект, який розроблений вже за моїм дорученням в Уряді. Передбачені кошти державного бюджету і ми робимо все для того, щоб запустити цей проект якнайшвидше», - наголосив Президент.
Глава держави також відзначив важливість легалізації заробітних плат, що збільшить надходження до місцевих бюджетів. Президент зауважив, що нині роботодавці скаржаться на дефіцит робочої сили. «Вже немає проблеми безробіття, є проблема з точністю до навпаки. Зрозуміло, що це є середньою температурою по палаті – десь людям нема, де працювати, а десь на кваліфіковану робочу силу полють рекрутери, в тому числі і іноземні», - підкреслив Глава держави. За його словами, цьому сприяє підписання Угоди про асоціацію, яка створює вільний рух товарів, послуг, капіталів та робочої сили.
«Україна поступово стає частиною європейського ринку праці. Це є об’єктивним чинником – з цим стикалися всі нові члени ЄС і сусідніх країн. Але цей чинник спонукає власників бізнесу та топ-менеджмент збільшувати зарплати в країні. Хочу сказати, що тенденція є дуже позитивною», - зауважив Президент.
Глава держави закликав роботодавців: «Платіть людям більше, платіть людям легально. Тоді в них буде менша мотивація їхати на заробітки за кордон, руйнувати родини, створювати соціальну напругу та соціальні проблеми». Президент також відзначив, що паралельно спільними зусиллями необхідно створювати для бізнесу сприятливі умови. За словами Глави держави, нині ініційовано декілька важливих законопроектів, зокрема щодо Національного бюро фінансових розслідувань. Петро Порошенко направив листа до Парламенту визначивши цей законопроект як невідкладний. «Прошу активно взяти участь в його доопрацюванні. Всіх», - зауважив Глава держави. Також за дорученням Президента на переговорах з МВФ обговорюється питання обґрунтування необхідності податку на виведений капітал.
«Кожний міський голова зараз уже, нарешті, кожен голова обласної державної адміністрації, кожна місцева рада бореться за інвестора. Мають власні програми або принаймні я хочу, щоб вони мали власні програми залучення інвестицій», - наголосив Глава держави. За його словами, області України в цьому питанні мають різні показники. Президент розповів, що понад 85% загальний обсяг прямих залучених інвестицій припадає на 7 областей.
За його словами, бюджетні показники якщо порівняти 2013-2014 роки і 2018 рік переконливо свідчать самі за себе. «У своїх доповідях на Раді регіонального розвитку, в інших виступах, я неодноразово оперував різними статистичними свідченнями на користь реформи місцевого самоврядування. Лише за січень-лютий 2018 року порівняно з двома першими місяцями 2017 року приріст загального фонду місцевих бюджетів склав 21,3% - і така тенденція триває четвертий рік поспіль. Минулого року ці доходи зросли на понад 30%», - зазначив він.
За словами Президента, також прийнято рішення збільшити Фонд регіонального розвитку у порівнянні з попередніми роком з трьох з половиною до шести мільярдів.
«За 26 років про таке ніхто і мріяти не смів», - сказав Петро Порошенко. Він згадав, що в часи, коли очолював бюджетний комітет Верховної Ради, частка місцевих бюджетів в загальному бюджеті держави складала лише 30-35% і «вважалося, що це вже потужний рух вперед».
Глава держави зазначив, що вперше в історії України, якщо брати трансферти - понад 50% зведеного бюджету належить місцевим бюджетам. «І сьогодні разом з грошима приходить відповідальність. Якщо понад половину грошей держава віддає місцевим бюджетам, то і громади вправі спитати - що і як якісно змінюється в державі? В цьому був сенс децентралізації: не треба їхати й питати до Києва, треба спитати своїх міських голів, своїх місцевих депутатів», - підкреслив Президент.
«Бо 51% - різке зростання місцевих бюджетів», - сказав Глава держави.
Він зауважив, що до початку наради спілкувався із міським головою Вінниці Сергієм Моргуновим, який повідомив про бюджет розвитку міста, що збільшився з 50 млн грн у 2013 році до 1 млрд 13 млн у 2018 році.
«Це абсолютно рішучі кроки, які підтверджують наш напрямок на децентралізацію», - сказав Петро Порошенко.
Петро Порошенко також підкреслив, що в умовах війни зробити такі глибинні зміни у співвідношенні державного і місцевого бюджетів – це справжня революція. Він зауважив, що йому час від часу пропонують переглянути пропорцію і повернути частину коштів у розпорядження центру. «Я не пристану на таку пропозицію, бо вважаю її неправильною», - зауважив Президент.
Водночас, він зауважив, що проблема неефективного витрачання коштів існує: «Для деяких громад несподіваний грошопад виявився неначе стихійним лихом».
Глава держави висловив сподівання, що учасники наради обміняються досвідом, як із користю для місцевих громад розпоряджатися тими можливостями, які дає децентралізація. «Адже у кожному регіоні є зримі успішні приклади змін, приклади примножених талантів. Наприклад, у сфері освіти за минулий рік створили 27 тисяч додаткових місць у дитячих садках і збудували 21 школу, провели сотні модернізацій і капітальних ремонтів», - наголосив Президент, зауваживши, що процес реформи місцевого самоврядування та децентралізації ще далекий від завершення.
Президент висловив сподівання, що в цьому і наступному році продовжить збільшуватись кількість опорних шкіл, розшириться мережа центрів надання адміністративних послуг, продовжиться передача повноважень в сфері архітектурно-будівельного контролю, буде знайдено порозуміння і щодо земельних питань, земельного кадастру та передача їх об’єднаним територіальним громадам
«Органи місцевого самоврядування мають зосередити зусилля на покращенні життєвого середовища для всіх громадян України – надання високоякісних, публічних послуг в економічному, соціальному і культурному розвитку територіальних громад. Кожна відремонтована лікарня, кожний збудований дитячий садок, кожен прокладений автошлях є вкладом в розвиток країни, елементом забезпечення загальнонаціональних інтересів і кроком до покращення іміджу на міжнародній арені», - наголосив Глава держави.
Президент звернувся до місцевої влади: «Ви маєте зробити свою частку роботи в складі нашої спільної команди».
За матеріалами сайту Президента

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)