Електронна демократія: 11 практик з України

10 / Серпень, 2017
Запровадження електронного урядування і посилення залучення громадян до прийняття управлінських рішень є одними з найважливіших реформ державного управління, які запроваджуються в Україні після Євромайдану. Парламент ухвалив низку законів, а органи державної влади і місцевого самоврядування почали змагатися за першість у впровадженні інновацій. Електронна демократія стала темою роботи багатьох громадських організацій, проектів і програм, які радо підтримуються міжнародними донорами.
Українська урбаністична платформа Mistosite пропонує короткий огляд основних інструментів електронної демократії національного та місцевого рівня, які працюють в Україні.
Відкритий бюджет
openbudget.in.ua
Про що йдеться? Платформа візуалізації та аналізу бюджетної інформації, розроблена центром Ейдос у 2014 році. Станом на середину 2017 року цей інструмент використовують понад 40 міст, районів і областей.
Які є аналоги? Низка міст, наприклад, Київ, Кривий Ріг та Ніжин впроваджують власні платформи відкритих бюджетів.
Панель міста
dashboard.city-adm.lviv.ua
Про що йдеться? Це портал відкритих даних Львівської міської ради, що містить понад 800 показників, які характеризують основні сфери міського розвитку. Працює з 2017 року.
Геопортал Львова
map.city-adm.lviv.ua
Про що йдеться? Це відкрита геоінформаційна система Львівської міської ради, яка надає доступ до містобудівної документації та різних просторових даних щодо міського розвитку. Портал працює з 2017 року.
Які є аналоги? Аналогічні геопортали функціонують у Вінниці та Білій Церкві. У Києві та Миколаєві впроваджені містобудівні кадастри. Публічна кадастрова карта України дає можливість зробити витяг про земельну ділянку у будь-якому населеному пункті України та отримати інформацію про її нормативну грошову оцінку та права власності.
Доступ до правди
dostup.pravda.com.ua
Про що йдеться? Платформа для подання запитів на доступ до публічної інформації понад 1300 її розпорядникам. Ресурс створений громадською організацією Centre UA у 2014 році. Станом на середину 2017 року через нього подано понад 23 тисячі запитів.
Контактний центр Києва 1551
1551.gov.ua
Про що йдеться? Контактний центр міста 1551 збирає звернення (пропозиції, скарги, заяви, клопотання та подяки) через гарячу лінію, сайт і мобільний додаток. Усі звернення обов’язково розглядаються і отримують відповідь. Свою історію центр веде від «Гарячої лінії мера» Леоніда Черновецького 051, відкритої у 2006 році.
Які є аналоги? Відповідно до Розпорядження Кабінету міністрів № 589 від 9 червня 2011 року контактні центри зобов’язані мати Уряд та обласні державні адміністрації. Для органів місцевого самоврядування існування контактних центрів не є обов’язковим. Їх мають лише деякі міста, наприклад, Одеса та Харків. Цей принцип покладений в основу роботи платформи «Відкрите місто», яку станом на середину 2017 року використовують близько 50 населених пунктів.
Громадський проект
Київ: gb.kyivcity.gov.ua, кожне місто має власний сайт
Про що йдеться? Платформа для проведення учасницького бюджетування через інтернет, яка працює з 2016 року. Станом на середину 2017 року вона функціонує у більш ніж 30 містах України. Розробниками ресурсу є громадські організації Інститут бюджету та соціально-економічних досліджень і SocialBoost.
Які є аналоги? Іншою популярною платформою для учасницького бюджетування є Єдина система громадських ініціатив. Деякі міста використовують власні ресурси, наприклад, Полтава, Запоріжжя, Одеса, Івано-Франківськ.
Громадське обговорення проектів нормативно-правових актів КМДА
projects.kievcity.gov.ua
Про що йдеться? Портал консультацій з громадськістю шляхом обговорення проектів нормативно-правових актів Київської міської державної адміністрації.
Які є аналоги? Громадянське суспільство і влада — урядова платформа для електронного обговорення проектів нормативно-правових актів понад 20 центральних органів виконавчої влади. На сайті також розміщуються матеріали, присвячені громадянській участі у діяльності уряду. Сторінки громадського обговорення мають сайти більшості відомств.
Єдина система місцевих петицій
e-dem.in.ua
Про що йдеться? Платформа для подання та збору підписів за електронні петиції. Станом на середину 2017 року її використовують понад 140 громад. Система створена в рамках програми «Електронне врядування задля підзвітності влади та участі громади» (EGAP).
Які є аналоги? Київ, Харків, Одеса, Івано-Франківськ та деякі інші міста впровадили власні платформи для електронних петицій.
Розумне місто
rozumnemisto.org
Про що йдеться? Багатофункціональна платформа для електронного врядування та демократії. З 2016 року її впроваджують ГО Місто майбутнього і благодійний фонд Razom for Ukraine. Станом на середину 2017 року до системи приєдналися понад 700 населених пунктів.
Єдиний державний портал відкритих даних
data.gov.ua
Про що йдеться? Національний портал відкритих даних. Підтримується з 2015 року Державним агентством з питань електронного урядування України.
Офіційний портал публічних фінансів України
spending.gov.ua
Про що йдеться? Портал Міністерства фінансів України, створений у 2015 році для прозорості та підзвітності використання публічних фінансів.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)