20 / Вересень, 2018

Вчора, 19 вересня 2018 року відбулось чергове засідання Комітету з питань науки і освіти під головуванням під головуванням Першого заступника голови Комітету Олександра Співаковського. Участь у засіданні взяли народні депутати України ‒ члени Комітету, народний депутат України Микола Фролов, перший заступник Міністра освіти і науки України Володимир Ковтунець, представники технікумів та коледжів, профспілкових організацій та інші запрошені. Участь у засіданні взяла аналітик АМУ Людмила Мозгова.

 

На порядок денний засідання було винесено 9 питань, з яких два питання є актуальними для органів місцевого самоврядування:

Щодо проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» (реєстр. № 9000 від 15.09.2018, Кабінет Міністрів України) в частині передачі видатків на оплату послуг з підготовки фахівців у вищих навчальних закладах I-II рівня акредитації державної власності без статусу окремих юридичних осіб, які входять до складу вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації державної власності, що не мають статусу національного, на фінансування з обласних бюджетів та бюджету міста Києва (стаття 22 законопроекту).

На думку народних депутатів, передбачені законопроектом заходи щодо скорочення витрат на освіту шляхом передачі низки технікумів та коледжів (вищих навчальних закладів І – ІІ рівнів акредитації), які є структурними підрозділами закладів вищої освіти (вищих навчальних закладів ІІІ – ІV рівнів акредитації) на фінансування з місцевих бюджетів, характеризуються високим ризиком щодо функціонування вищезазначених технікумів і коледжів і потребують коригування. Зокрема, статтею 22 проекту Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” пропонується видатки на оплату послуг з підготовки фахівців у вищих навчальних закладах I—II рівня акредитації державної власності без статусу окремих юридичних осіб, які входять до складу вищих навчальних закладів III—IV рівня акредитації державної власності, що не мають статусу національного, визначених у додатку № 10 до цього Закону, починаючи з 1 січня 2019 року, здійснювати з обласних бюджетів та бюджету міста Києва.

У разі прийняття міською радою міста обласного значення — обласного центру рішення про здійснення видатків на оплату послуг з підготовки фахівців у вищих навчальних закладах, визначених у додатку № 10 до проекту Закону про Державний бюджет України на 2019 рік, які розташовані на території зазначеного міста, такі видатки здійснюються з бюджету зазначеного міста.

Також Кабінету Міністрів України доручено забезпечити в установленому порядку передачу з державної у комунальну власність майна вищезазначених технікумів і коледжів.

Усього, відповідно до зазначеного проекту Закону, підлягає передачі на фінансування з місцевих бюджетів 69 технікумів та коледжів, в тому числі за регіонами України: Дніпропетровська область – 10, Донецька область – 6, Закарпатська область – 3, Запорізька область – 9, Івано-Франківська область – 1, Луганська область – 1, Львівська область – 2, Одеська область – 3, Полтавська область – 7, Рівненська область – 4, Сумська область – 5, Тернопільська область – 1, Харківська область – 3, Херсонська область – 4, Хмельницька область – 3, Черкаська область – 2, Чернівецька область – 3, м. Київ – 2.

Відповідно до наявної в Комітеті інформації, Кабінет Міністрів України вважає, що здійснення такої передачі зумовить зменшення видатків Державного бюджету України на утримання вищих навчальних закладів ІІІ – ІV рівнів акредитації на 800 млн. грн.

Перший заступник голови Комітету Олександр Співаковський зауважив: «Згідно з Додатком 3 до законопроекту передбачено здійснення у 2019 році видатків за бюджетною програмою КПКВК 2211230 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школа» на загальну суму 1 300 млн. грн., що є недостатньо обґрунтованим. Також вважається помилковою концепція, за якої проведення реформи в одній галузі освіти здійснюється за рахунок суттєвого скорочення державного фінансування та фактичної ліквідації іншої галузі, що неминуче настане в результаті реалізації норм поданого Урядом проекту Державного бюджету на 2019 рік у частині передачі 69 коледжів та технікумів, що знаходяться в складі університетів, на фінансування з місцевих бюджетів».

 

Комітет зауважив, що подані Кабінетом Міністрів України в проекті Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» пропозиції щодо передачі з 1 січня 2019 року зазначених вище технікумів і коледжів, на фінансування з обласних бюджетів та бюджету м. Києва є необґрунтованими, вкрай загрозливими та такими, що можуть призвести до руйнації освітнього простору країни. Зокрема, останні кілька років показали, що проведення в окремих регіонах передачі фінансування закладів освіти на місцевий бюджет призвело до скорочення виплат педагогічним працівникам надбавок, скорочення регіонального замовлення на підготовку кваліфікованих кадрів, та, як наслідок, може призвести до закриття таких закладів освіти.

За результатами обговорення Комітет прийняв одноголосне рішення щодо наступного:

1. Інформацію Першого заступника Міністра освіти і науки України Ковтунця В.В. щодо передачі видатків на оплату послуг з підготовки фахівців у вищих навчальних закладах I-II рівня акредитації державної власності без статусу окремих юридичних осіб, які входять до складу вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації державної власності, що не мають статусу національного, на фінансування з обласних бюджетів та бюджету міста Києва взяти до відома.

2. Рекомендувати Верховній Раді України:

2.1. При розгляді проекту Закону про Державний бюджет України на 2019 рік (реєстр. № 9000 від 15.09.2018, внесений Кабінетом Міністрів України) статтю 22 проекту Закону та додаток 10 до законопроекту виключити. 2.2. Внести зміни до Додатку 3 до законопроекту передбачивши зменшення видатків за бюджетною програмою КПКВК 2211230 “Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школа” на суму 800000, 0 тис. грн. та збільшення видатків за бюджетною програмою КПКВК 2201160 “Підготовка кадрів вищими навчальними закладами ІІІ і ІV рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики” на суму 800000,0 тис. грн.

3. Рекомендувати Кабінету Міністрів України:

3.1. Підготувати та внести до Верховної Ради України проект змін до Закону України “Про вищу освіту” стосовно запровадження профілізації вищої освіти при формуванні державного замовлення за напрямами (спеціальностями), з урахуванням профільності закладів вищої освіти (вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації), а також запровадження механізму індикативної собівартості (у обсягах мінімального розміру вартості навчання за кожною спеціальністю (спеціалізацією) відповідно до ліцензійних умов.

4. Рішення Комітету направити до Кабінету Міністрів України, Комітету Верховної Ради України з питань бюджету з питань бюджету та Міністерства освіти і науки України.

При цьому інформуємо, що проти зменшення фінансування НУШ виступила народний депутат України Ірина Констанкевич, яка зауважила, зважаючи на ситуацію в сільських школах, що НУШ потребує суттєвого збільшення фінансування. На захист фінансування Нової української школи також виступив народний депутат України Іван Кириленко.

Асоціація міст України підтримує рішення Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти у частині збереження фінансування коледжів та технікумів із державного бюджету, однак не підтримує п. 2.1. рішення Комітету, оскільки зменшення фінансування Нової української школи з державного бюджету у 2019 році негативно вплине на реформу освіти, оновлення матеріально-технічно бази закладів загальної середньої освіти, а отже, призведе до невиконання або неналежного виконання Державного стандарту початкової освіти, що в цілому погіршить якість наданих послуг у школах і нівелює довіру суспільства до стабільності позитивних змін.

Щодо проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про освіту» (щодо використання об’єктів та майна державних і комунальних закладів освіти) (реєстр. № 8334 від 02.05.2018, н. д. С. Тарута).

Законопроектом пропонується внести зміни до статті 80 Закону України “Про освіту”, згідно з якими дозволяється надання в оренду об’єктів та майна державних та комунальних закладів із метою розміщення закладів громадського харчування, копіювальних та поліграфічних центрів, банкоматів та терміналів самообслуговування. Відповідні зміни, в разі їх впровадження, допоможуть закладам освіти, як зазначено у пояснювальній записці до проекту, забезпечити освітній процес належними умовами для праці та здобуття освіти, а також отримати додаткове фінансування.

За результатами обговорення Комітет прийняв одноголосне рішення проект Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про освіту” (щодо використання об’єктів та майна державних і комунальних закладів освіти)”, (реєстр. № 8334 від 02.05.2018) прийняти за основу та доручити Комітету Верховної Ради України з питань освіти і науки підготувати його до другого читання з урахуванням оголошених на засіданні пропозицій.

Асоціація міст України також надавала пропозиції до законопроекту, що були враховані Комітетом.

Окрім інших питань, що стосувались вищої освіти та науки, було розглянуто звернення голови Київської міської Громадської Спілки “ОСВІТОРІЯ” З. Литвин щодо виступу найкращого вчителя України за версією Global Teacher Prize Ukraine 2017 Паула Пшенички у Верховній Раді України.

 

Члени Комітету прийняли одноголосне рішення звернутись до Голови Верховної Ради України А.Парубія з проханням розглянути можливість виступів переможців Всеукраїнського конкурсу “Учитель року 2018” та найкращого вчителя України за версією Global Teacher Prize Ukraine 2017 у сесійній залі Верховної Ради України перед народними депутатами України з метою привернення уваги до необхідності підвищення престижу вчительської професії в суспільстві та ролі вчителя при здійсненні реформ в сфері освіти.

Аналітичний центр АМУ

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)