31 / Березень, 2020

АМУ вкрай стурбована надзвичайною ситуацією, що склалася в країні з поширенням коронавірусу COVID-19. Станом на 31 березня зафіксовано 549 (30.03.2020 – 480) випадків коронавірусної хвороби COVID-19, з них 13 (30.03 – 11) летальних, 8 пацієнтів одужало. За добу було зафіксовано 69 нових випадків.

Ураховуючи тенденцію поширення коронавірусної інфекції COVID-19, коли спостерігається експоненціальне зростання випадків хвороби, на медичні заклади, зокрема на медичних працівників  значним тягарем лягає необхідність надання медичної допомоги великій кількості інфекційних хворих на коронавірусну інфекцію COVID-19. Для лікування хворих заклади охорони здоров’я повинні мати кадрові та матеріальні ресурси у достатній кількості.

Стрімке поширення цієї інфекції потребує  від закладів охорони здоров’я бути у постійній готовності до своєчасного виявлення гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV та прийому хворих на це захворювання. А саме, у першу чергу повинні бути у великій кількості в наявності необхідні лікарські засоби, дезінфекційні засоби та засоби індивідуального захисту та спеціальне медичне обладнання,. Крім того, потрібно забезпечити осіб, які залучені до розслідування випадків захворювання, діагностики та надання допомоги хворим та особам з підозрою на гостру респіраторну хворобу, спричинену коронавірусом 2019-nCoV, засобами індивідуального захисту, а саме: ізоляційними халатами або костюмами біозахисту, респіраторами класу захисту не нижче FFP2, захисними окулярами або щитками, рукавичками медичними нітриловими та масками медичними (хірургічними).

Відсутність необхідних засобів захисту та діагностики піддає високому ризику медичних працівників, що унеможливить, у разі їх захворювання, своєчасне надання медичної допомоги хворим на коронавірус.

Звертаємо увагу, що громади вчасно передбачили певні ресурси на закупівлю медичного обладнання, ліків, спецодягу, а також проведення профілактичних заходів, але, на жаль цього вкрай недостатньо. Наразі громади конче потребують допомоги в умовах пандемії коронавірусу.

Асоціація міст, розуміючи дуже високий ризик поширення коронавірусної інфекції та турбуючись про необхідність забезпечення готовності громад, зібрала від об’єднаних територіальних громад потребу у засобах індивідуального захисту для медичних працівників, у тому в масках, медичному обладнанні та лікарських засобах.

В умовах переходу медичних закладів на роботу за договорами з НСЗУ з 1 квітня 2020 рок,у ситуація ускладнюється тим, що ряд закладів охорони здоров'я не зможуть перейти на нову договірну форму роботи через об’єктивні причини. Це - недостатні фінансові та кадрові ресурси, застарілу або відсутню матеріально-технічну базу, інформаційні системи тощо.

Вирішення цих питань потребують від громад колосальних витрат, які є непосильними для місцевих бюджетів, протягом короткого проміжку часу. Значна кількість населення буде позбавлена можливості отримати доступну та якісну медичну допомогу.

Не можна залишати громади сам на сам з цими проблемами. Все ж таки пандемія – це питання національної безпеки держави. Оскільки в країні епідемія, пов’язана з масовим поширенням коронавірусної інфекції 2019-nCoV серед населення по країні за короткий проміжок часу. Для її ліквідації необхідна консолідація зусиль усіх зацікавлених сторін для запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Ще раз наголошуємо на тому, що в медичних закладах існує суттєвий дефіцит спеціального медичного обладнання, включаючи пульсоксиметри, апарати штучної вентиляції легень (дитячі та дорослі), концентратори кисню; засобів індивідуального захисту, а саме: ізоляційних халатів або костюмів біозахисту, респіраторів, захисних окулярів або щитків, рукавичок медичних нітрилових та масок медичних (хірургічних) тощо. 

АМУ звернулася з листом до Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» з проханням підтримати громади утворені шляхом обєднання/ приєднання для запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, зокрема захисту медичних працівників та населення від неї. 

Усіх небайдужих закликаємо допомагати громадам!

Аналітичний центр АМУ

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)