21 / Квітень, 2020
Асоціація міст України проаналізувала проєкт Постанови про Програму діяльності Кабінету Міністрів України №3330 від 13.04.2020, яким затверджуються Короткострокові та Довгострокові пріоритети діяльності Уряду.
Зокрема, у Довгострокових пріоритетах діяльності Уряду у сфері соціального захисту населення визначені напрямки щодо розвитку пенсійної системи, вдосконалення адресної соціальної підтримки, забезпечення прав осіб з інвалідністю, створення умов для безпеки та благополуччя дітей, підтримки ветеранів і внутрішньо переміщених осіб. Проте серед цих пріоритетів відсутній напрямок щодо розвитку соціальних послуг.
Надання соціальних послуг спрямоване на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають. Тобто, при розвиненій системі соціальних послуг зменшується чисельність дітей, які опиняються в інтернатах, зменшується кількість випадків домашнього насилля, зменшується кількість сімей, які потрапляють у складні життєві обставини. Як результат, видатки держави на соціальні виплати зменшуються відповідно.
На сьогодні надання соціальних послуг, зокрема базових, покладається на органи місцевого самоврядування та райдержадміністрації. Вони фінансуються за рахунок коштів місцевих бюджетів. Під час реформи місцевого самоврядування та утворення об’єднаних територіальних громад державна підтримка розвитку соціальних послуг надзвичайно необхідна.
За дослідженням АМУ, на території ОТГ в середньому надаються 7 з 17 базових соціальних послуг. Такий стан речей пов’язаний з відсутністю коштів, незнанням системи організації послуг, непріоритетністю напрямку тощо. Розвиток соціальних послуг потребує часу та інвестицій, результат чого буде відчутним тільки через декілька років, у зв’язку зі специфікою сфери. Тому, на думку АМУ, відсутність серед довгострокових пріоритетів діяльності Уряду розвитку соціальних послуг і, як наслідок, відсутність державної підтримки, може негативно вплинути на благополуччя населення. Втім, лише завдяки об'єднанню зусиль держави та місцевого самоврядування громадяни України можуть розраховувати на отримання якісних послуг в усіх сферах життєдіяльності.
Асоціація міст України просить парламентський Комітет доповнити Довгострокові пріоритети діяльності Уряду нормою щодо створення умов для забезпечення громадян доступними та якісними соціальними послугами.
Аналітичний центр АМУ
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)