15 / Лютий, 2019
 
Автор: Людмила Ксьонз
 
Поки влада пропонує в допомогу батькам бебі-бокси і муніципальних нянь, в Україні назріває масштабна криза з дитсадками. У багатьох містах і селищах їх просто немає за що утримувати ‒ грошей залишилося всього на кілька місяців. У деяких вже в березні закінчаться гроші на харчування та комуналку для садочків, тобто, їх, швидше за все, доведеться закрити. «Наприклад, в Овідіополі Одеської області профінансовано тільки 25% від потреб, тобто, по-суті, грошей вистачить лише на перший квартал цього року. У Путивлі Сумської області ситуація ще гірше ‒ дефіцит коштів становить 89%", ‒ розповіла «Стране.UA» аналітик з питань освіти Асоціації міст України Людмила Мозгова.
«У нас вже в березні почнуться проблеми з зарплатами для вихователів та нянь», ‒ говорить Гайворонський міський голова Роман Волуйко (Кіровоградська обл.).
Переоцінити масштаби катастрофи, що насувається, складно. Залишити без нагляду дитини-дошкільника і піти на роботу зважаться небагато батьків, бабусі є теж не у всіх. Тобто, сімʼям доведеться шукати платних нянь, а така можливість є далеко не у всіх.
«Страна.UA» розбиралася, що відбувається з садками та чому по всій країні на них синхронно закінчилися гроші.
 
Грошей вистачить тільки до березня
 
Причина нестачі грошей на дитсадки банальна. Згідно з Бюджетним кодексом дитячі дошкільні установи в містах районного значення та селищах повинні фінансуватись за рахунок районних бюджетів, а місцеві бюджети можуть по можливості їх дофінансувати.
«Раніше так і було, на місцях у міру можливості виділялися кошти на дитсадки. Але в цьому році розрив між реальними потребами та фінансуванням з районів став дуже великим. І такі суми на місцяху не осилять», ‒ говорить Мозгова.
За даними Асоціації міст, яка вивчила близько 140 районних бюджетів, тільки 18% фінансують дитячі дошкільні установи в повному обсязі, В інших 82% громад затрати намагаються перекласти на місцеві бюджети.
«У цілому міста і селища повинні виділити більше 16% власних ресурсів. Але і цього недостатньо. Критична ситуація склалася в 11 містах, які недофінансували на 23,8% ‒ 88,9%», ‒ відзначають в АМУ. А в деяких регіонах районна влада взагалі відмовилася фінансувати садки. Наприклад, у селищах Новгородка Кіровоградської області й Есмань Сумської обл. місцева влада змушена тягнути дитсадки повністю за свій рахунок. У Путивлі Сумської обл. при потребі 10,8 млн. грн. з району дали тільки 1,5 млн. грн., тобто фактично на місяць-півтора. В Овідіополі Одеської обл. у фінансуванні дитсадків утворилася діра в 15,4 млн. грн.
«У нас райрада проголосував тільки за фінансування зарплатного фонду для працівників дитсадків. У бюджеті навіть прописано цільове призначення, тобто, ні на які інші цілі ‒ ні на харчування для дітей, ні на комунальні витрати ‒ ці гроші витратити не можна. Причому, користуючись лазівками в бюджетному законодавстві, депутати виділяють суму «не менше, ніж за відповідний період минулого року» вже чотири роки поспіль. У підсумку фінансування становить лише 60% від реальних потреб. у міському бюджеті грошей на дитсадки просто немає. Ми зняли 2 млн. грн. із бюджету розвитку (гроші за цією статтею йдуть на ремонти теплових мереж, дороги та ін.), але потрібно не менше 6 млн. грн. І така ситуація в багатьох містах. У районах говорять: немає грошей ‒ закривайте садки», - розповів «Стране.UA» міський голова Білопілля Юрій Зарко (Сумська обл.).
Гайворонський міський голова Роман Волуйко каже, що при потребі в 16 млн. грн. їм виділили лише 7 млн.
«Уже в березні почнуться проблеми з виплатами зарплат у дитсадках», ‒ відзначає він. За його словами, вони зараз готують позов проти районної влади і розраховують вибити фінансування через суд. АМУ звернулася до Уряду з проханням взяти ситуацію під контроль.
 
Діра в бюджеті або «метод виховання»​?
 
Синхронна відмова районної влади фінансувати дитсадки має кілька пояснень. Перше ‒ у районів не так багато коштів на фінансування інших видаткових статей, тому дитсадками вирішили просто «пожертвувати». Власне, такі перерозподіли в місцевій практиці не рідкість. Наприклад, навесні минулого року, коли виникла проблема з фінансуванням вчительських зарплат, управління освіти Миколаївської міської ради «позичило» необхідну суму, а це близько 3,7 млн. грн., із зарплатного фонду дитсадків. Це, ніби, мало допомогти «уникнути соціальної напруженості».
Втім, дана версія не досить переконлива, адже сумнівно, що гроші в районних бюджетах могли закінчитися в один момент і відразу по всій країні.
Інше пояснення ‒ наближаються вибори і спроба маніпулювати місцевою владою. Розподіл грошей на дитсадки в ручному режимі «Стране.UA» підтвердили мери кількох міст, але попросили на них не посилатися. «Нам грошей не знайшлося, а ось у сусідньому селищі, де біля керма однопартійці голови райадміністрації, профінансовано 100% від потреб», ‒ розповів один з місцевих депутатів містечка в Черкаській обл.
«Можна сказати, що це конфлікт між виконавчою владою та місцевою владою. Такі проблеми виникають в основному в районах, де не пройшло обʼєднання в ОТГ. Там йдуть амбіції і включаються особисті відносини - по-суті, зривається реформа децентралізації», ‒ говорить Роман Волуйко. За його словами, голови райадміністрації також намагаються тиснути на місцевих депутатів у цьому питанні. Зрозуміло, що проблема з дитсадками є соціально "вибухонебезпечною". Якщо постане питання закриття дитсадків, люди не будуть довго розбиратися, хто в цьому винен, і просто «винесуть» місцеву владу з кабінетів. І саме цей аргумент спробують використовувати для тиску на місцевих чиновників по всій вертикалі, ‒ впевнені експерти.
 
45 тисяч дітей у черзі
 
Тим часом, від чиновницьких непорозумінь уже страждають діти та їхні батьки. Форуми в соцмережах переповнені скаргами на те, що дитсадки переводять у режим тотальної економії.
«У приміщенні холодно, і діти постійно хворіють, годують чимось неїстівним, з будь-якого приводу відмовляють у відвідуванні», ‒ ось найпоширеніші проблеми, про які говорять батьки на форумах. Одне з останніх ноу-хау вихователів ‒ недопуск дітей без довідки про щеплення, при тому, що нерідко самих щеплень у місцевих поліклініках просто немає в наявності. У деяких містах пішли ще далі, і не приймають до садочків навіть тих дітей, які недавно перехворіли інфекційними захворюваннями (грип, кір). Є також інформація, що вихователі стали активніше просити «благодійні внески», а їх суму виросла з початку цього року, як мінімум, на третину.
Власне, негативну тенденцію підтверджують і на місцях. «Змушені економити, відправляти вихователів у відпустки за свій рахунок, так і чим менше дітей відвідує, тим менше витрати на харчування», ‒ розповідає Роман Волуйко.
Проблеми можуть торкнутися і великих міст, де у місцевої влади поки вистачає коштів на утримання дитсадків. Адже в Україні жорсткий дефіцит місць у дошкільних установах ‒ не вистачає близько 45 тис. А якщо дитсадки ще й почнуть закриватися, люди почнуть возити дітей у довколишні міста, особливо, якщо і самі там працюють. Наприклад, столичні дитсадки вже почали більш активно атакувати сімʼї з передмістя.
«Люди просто не можуть влаштувати дитину в садок за місцем проживання, тому готові возити його кожен день у столицю», ‒ розповіли «Стране.UA» в одній із дошкільних установ. А в приватних садках говорять про зростання попиту. До них йдуть сімʼї, які не можуть влаштувати дитину в державний садок, але готові платити по 5-6 тис. грн. у місяць.
 
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)