08 / Лютий, 2019
7 лютого Асоціація міст України надіслала до Міністерства соціальної політики України листа щодо розгляду проекту постанови Уряду «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 р. №936 і від 18 листопада 2009 р. №1243», яким пропонується здійснювати виплату компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно в разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території за рахунок коштів місцевих бюджетів.
 
Асоціація міст України категорично не погоджується із тим, що виплата компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно має здійснюватися за рахунок коштів місцевих бюджетів. Постанова передбачає, що виплата компенсації громадянам здійснюються виклично за рахунок коштів місцевих бюджетів. В той же час Закон «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлює, що фінансування таких витрат здійснюється за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством. Крім того, в проекті відсутнє фінансово-економічне обґрунтування до Постанови, оскільки її реалізація потребуватиме виділення коштів із місцевих бюджетів.
 
АМУ наголошує, що проект постанови суперечить українському законодавству:
 
  • стаття 142 Конституції України передбачає, що компенсацію витрат органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, здійснює держава;
  • стаття 16 Конституції України передбачає, що подолання наслідків Чорнобильської катастрофи як обов’язком держави;
  • Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 передбачає, що виплата компенсації громадянам за майно, втрачене у зв’язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням, є державною функцією.
Отже, у разі перекладання реалізації цієї функції на місцевий рівень необхідно передбачити з Державного бюджету відповідне фінансування місцевим бюджетам.
 
Асоціація міст України не погоджує і не підтримує прийняття цієї постанови Кабінету Міністрів України.
 
Лист АМУ (завантажити)
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)