09 / Січень, 2019

Асоціація міст України розглянула проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо харчування дітей, які перебувають на утриманні одиноких матерів)» (реєстр. № 9288 від 13.11.2018; н. д. Ю.Р. Мірошниченко) (далі – проект Закону), надісланий листом Комітету № 04-20/0-1501 від 30.11.2018, та повідомляє.

Проектом Закону пропонується встановити безкоштовне харчування в закладах середньої та дошкільної освіти для дітей, котрі перебувають на утриманні одиноких матерів.

Щодо компенсації витрат органам місцевого самоврядування

Проект Закону передбачає додаткові видатки з місцевих бюджетів для організації харчування нових категорій дітей. Автором не запропоновані розрахунки з відповідними джерелами покриття додаткових видатків. Зазначаємо, що згідно з частиною третьою статті 142 Конституції України витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою. Пропонуємо передбачити механізм такої компенсації.

Щодо узгодження пільгових категорій

Пільгові категорії дітей у пропонованій проектом Закону редакції законів України «Про загальну середню освіту» та «Про дошкільну освіту» не узгоджуються із пільговими категоріями, передбаченими у Законі України «Про охорону дитинства». Зазначене спричинить правову колізію у законодавстві. Рекомендуємо усунути таку колізію.

Щодо наявності дискримінаційних норм у проекті Закону

Проект Закону встановлює дискримінаційну норму щодо дітей одиноких матерів, які навчаються у закладах професійної (професійно-технічної) освіти. Так, організація безкоштовного харчування цих дітей регулюється Законом України «Про професійну (професійно-технічну) освіту». Звертаємо увагу, що проект Закону встановлює також дискримінаційну норму щодо дітей, котрі перебувають на утриманні одиноких батьків. Зазначене, на думку Асоціації міст України, порушує Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» та встановлює дискримінацію за ознакою статі.

Враховуючи вищезазначене, Асоціація міст України звернулась до Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти з пропозицією повернути проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо харчування дітей, які перебувають на утриманні одиноких матерів)» (реєстр. № 9288 від 13.11.2018) автору законодавчої ініціативи на доопрацювання.

Також Асоціація міст України розглянула проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сімʼям з дітьми» (щодо допомоги на дітей одиноким матерям)» (реєстр. № 9345 від 28.11.2018; н. д. Ю. Р. Мірошниченко) (далі – Законопроект), надісланий листом Комітету № 04-23/20-1548 від 12.12.2018, та повідомляє.

Законопроектом пропонується збільшити розмір допомоги на дітей одиноким матерям до 100 % прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку.

З метою підвищення соціальної захищеності громадян Асоціація міст України в межах компетенції підтримує прийняття проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сімʼям з дітьми» (щодо допомоги на дітей одиноким матерям)» (реєстр. № 9345 від 28.11.2018). Відповідні висновки надіслано до Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти.

Аналітичний центр АМУ

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)