07 / Вересень, 2018
На громадському обговоренні в Міністерстві освіти і науки України знаходиться проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про позашкільну освіту» (далі ‒ Законопроект). Ним пропонується удосконалити правове регулювання освітнього процесу в системі позашкільної освіти, а також створити умови рівного доступу до позашкільної освіти в регіонах. Ознайомитися.
Асоціація міст України проаналізувала Законопроект та у межах своєї компетенції вважає за необхідне висловити рекомендації до тексту.
Щодо процедури оприлюднення засновником на сайті офіційної звітності про всі отримані та використані кошти, а також перелік і вартість товарів, робіт, послуг, спрямованих на потреби кожного із заснованих ними закладів позашкільної освіти, та інші видатки у сфері позашкільної освіти
Змінами до частини шостої статті 10 Закону України «Про позашкільну освіту» пропонується запровадження обовʼязкової процедури оприлюднення засновником на сайті офіційної звітності про всі отримані та використані кошти, а також перелік і вартість товарів, робіт, послуг, спрямованих на потреби кожного із заснованих ними закладів позашкільної освіти, та інші видатки у сфері позашкільної освіти. Поряд із тим відповідно до частини першої статті 30 Закону України «Про освіту» саме заклади освіти формують відкриті та загальнодоступні ресурси з інформацією про свою діяльність та оприлюднюють таку інформацію. Експерти АМУ вважають, що зазначена вище інформація значно перевантажуватиме інформаційний ресурс засновника, тому пропонуємо обовʼязковість оприлюднення такої інформації перенести до компетенції закладу позашкільної освіти. У повноваженнях засновника (міської, селищної та сільської ради) рекомендуємо залишити норму лише про оприлюднення видатків місцевого бюджету на потреби позашкільної освіти. Лише у разі відсутності сайту у закладі позашкільної освіти така інформація розміщуватиметься на сайті засновника.
Щодо ініціаторів проведення позапланового інституційного аудиту
Згідно з абзацом другим частини пʼятої статті 102 Законопроекту ініціаторами проведення позапланового інституційного аудиту можуть бути засновник, керівник, колегіальний орган управління, вищий колегіальний орган громадського самоврядування або піклувальної ради закладу позашкільної освіти. Поряд із тим засновник у межах своєї компетенції делегує повноваження зі здійснення моніторингу діяльності закладів освіти уповноваженому органу. Вважаємо, що до переліку зазначених у Законопроекті ініціаторів проведення позапланового інституційного аудиту слід додати уповноважені засновниками органи управління освітою. Адже, наприклад, у м. Києві, де 40 комунальних закладів позашкільної освіти, в яких утримується 4875 гуртків, міська рада не може володіти повною інформацією про рівень наданих послуг у закладах позашкільної освіти.
Щодо здійснення зовнішнього моніторингу позашкільної освіти
Абзацом третім частини другої статті 103 Законопроекту надається право будь-яким органам, підприємствам, установам, організаціям, іншим юридичним особам, що здійснюють незалежне оцінювання якості позашкільної освіти та освітньої діяльності в системі позашкільної освіти,  здійснювати зовнішній моніторинг якості освіти. Вважаємо, що лексема «будь-які» значно розширює категорії органів і може спричинити до нефахової оцінки якості позашкільної освіти. Пропонуємо слово «будь-які» замінити словосполученням «акредитованими Центральним органом виконавчої влади із забезпечення якості освіти».
Щодо органів управління закладами позашкільної освіти
Змінами до частини 11 Закону України «Про позашкільну освіту» пропонується визначити перелік органів, що здійснюють управління закладом позашкільної освіти. Поряд із тим у сфері освіти управління закладами освіти здійснюють, окрім визначених у редакції статті Законопроекту органів, ще й уповноважені засновником органи управління освітою. Пропонуємо у частині першій статті 11 Законопроекту після слів «засновник (засновники)» додати «, уповноважений ним орган». Окрім того, на думку експертів АМУ, варто привести до відповідності законодавству редакцію абзацу третього частини першої статті 11 Законопроекту, а саме замінити словосполучення «уповноважена ним особа» на «уповноважений ним орган».
Щодо процедури ліквідації закладів позашкільної освіти
До частини першої статті 14 Закону України «Про позашкільну освіту» пропонується додати абзац третій у такій редакції: «Рішення про ліквідацію закладу позашкільної освіти комунальної форми власності приймає засновник за погодженням з центральним органом виконавчої влади у відповідній сфері.». Вважаємо цю норму такою, що прямо втручається в повноваження органів місцевого самоврядування, і суперечить статті 29, частині другій статті 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Пропонуємо абзац третій частини першої статті 14 Законопроекту виключити.
Асоціація міст України в цілому підтримує необхідність прийняття нової редакції Закону України «Про позашкільну освіту» та звернулась із листом до Міністерства освіти і науки України врахувати зазначені вище пропозиції у проекті Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про позашкільну освіту».
Аналітичний центр АМУ

 

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)