11 / Серпень, 2020
Міністерство соціальної політики України розробило проєкт Урядової постанови «Деякі питання реалізації пілотного проекту щодо організації соціальної роботи у громаді в умовах децентралізації». Відповідно до постанови, пропонується погодитися із пропозицією Мінсоцполітики та Асоціації міст України щодо реалізації з 01.09.2020 по 31.12.2021 пілотного проєкту «Організація соціальної роботи з сім’ями та дітьми, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах, в умовах децентралізації» шляхом запровадження компенсації витрат виконавчим органам сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад на здійснення соціальної роботи у громаді. Профільним міністерствам також пропонується при підготовці проєкту закону про Держбюджет-2021 передбачати видатки на реалізацію пілотного проєкту.
АМУ опрацювала проєкт Урядової постанови та надала такі пропозиції:
1. Передбачити реалізацію не пілотного проєкту, а стабільної бюджетної програми
З метою забезпечення процесу здійснення соціальної роботи в територіальних громадах, АМУ пропонує реалізовувати не «пілотний проєкт», а «бюджетну програму». На думку АМУ, це сприятиме політичному забезпеченню сталості зазначеного проєкту.
2. Визначити учасниками проєкту усі територіальні громади базового рівня
Порядком визначено, що учасниками проєкту є виконавчі органи сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад. АМУ пропонує розглянути можливість розповсюдити вищезазначений проєкт на всі органи місцевого самоврядування базового рівня (виконавчі органи сільських, селищних, міських рад). Якщо ж Мінсоцполітики визначило у 2020 році поширювати проєкт лише на території сучасних об’єднаних територіальних громад, то звертаємо увагу, що 12.06.2020 р. Уряд визначив території 1470 територіальних громад базового рівня (сільські, селищні та міські), у яких 25.10.2020 р. пройдуть місцеві вибори. З моменту утворення органів місцевого самоврядування на території новоутворених територіальних громад (день першої сесії ради нового скликання) виконавчі органи рад, які мали статус «ОТГ», втратять цей статус. Тому АМУ пропонує визначити, що учасниками проєкту у 2020 році є виконавчі органи сільських, селищних, міських рад територіальних громад, утворених у 2015-2019 роках, відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», а з 2021 року – органи місцевого самоврядування базового рівня.
3. Не обмежувати право місцевого самоврядування у визначені системи організації соціальної роботи
Порядком визначено, що учасниками проєкту є органи місцевого самоврядування, які ввели посади фахівців із соціальної роботи до штату комунальних установ, що надають соціальні послуги. Звертаємо увагу, що на сьогодні в частині органів місцевого самоврядування фахівці із соціальної роботи працюють у структурі виконавчих органів рад, а не в комунальних установах. Оскільки метою проєкту є забезпечення соціальної роботи з сім’ями та дітьми, а не визначення структури місцевого самоврядування, АМУ пропонує встановити, що умовами отримання компенсації є введення посад фахівців із соціальної роботи без уточнення щодо того, куди вони мають вводитися.
 
 
Нагадаємо, що у травні Асоціація міст України звернулася до Прем’єр-міністра з проханням виділити кошти громадам на забезпечення діяльності фахівців соціальної сфери (детальніше).
 
Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)