15 / Серпень, 2018
Асоціація міст України розглянула проект Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо приведення у відповідність із Законом України «Про загальну середню освіту» визначень загальноосвітніх навчальних закладів, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів, та забезпечення належного рівня фінансування закладів освіти та охорони здоровʼя з державного бюджету» (реєстр. № 8436-1 від 26.06.2018 р.), надісланий листом Комітету № 04-23/20-853 від 04.07.2018 р., та надала Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти його офіційне погодження.
Асоціація міст України цілком підтримує норму Законопроекту про виключення з частини першої статті 1032 та пункту 1 частини першої статті 1036 Бюджетного кодексу України слова «педагогічні», що дозволить здійснювати оплату праці всіх працівників закладів освіти, визначених у статті 1032 Бюджетного кодексу України. Окрім цього, це гарантуватиме достатню кількість непедагогічних працівників для забезпечення якісного супроводу освітнього процесу та створення комфортних умов перебування та навчання здобувачів освіти та інших учасників освітнього процесу.
Також Асоціація міст України підтримує запропоновані Законопроектом зміни до частин другої та третьої статті 1036 Бюджетного кодексу України про механізм визначення обсягів та розподіл додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я з державного бюджету напряму всім місцевим бюджетам.
У той же час, на думку експертів Асоціації міст України, потребує уточнення норма Законопроекту щодо заміни термінів «ліцеї-інтернати, гімназії-інтернати, колегіуми-інтернати» на «ліцеї, гімназії, колегіуми». Так, Законопроектом пропонується у підпункті «а» пункту 7 частини першої статті 87 та підпункті «а-1» пункту 2 частини першої статті 90 Бюджетного кодексу України терміни «ліцеї-інтернати, гімназії-інтернати, колегіуми-інтернати» замінити відповідно на «ліцеї, гімназії, колегіуми». АМУ звертає увагу на те, що норми Бюджетного кодексу, до яких вносяться зміни стосуються загальноосвітніх спеціалізованих шкіл. У частині четвертій статті 9 Закону України «Про загальну середню освіту» визначено, що здобуття загальної середньої освіти у системі спеціалізованої освіти забезпечується, зокрема і школами-інтернатами та ліцеями-інтернатами. За умови виключення терміна «інтернат» із зазначених вище норм Бюджетного кодексу України буде повністю припинено фінансування таких закладів освіти із державного та місцевих бюджетів, а отже, здобувачі освіти будуть позбавлені права навчатись у цих закладах за обраною раніше програмою та проживати в інтернатах з частковим або повним утриманням. Це призведе, зокрема, до порушення норм соціального захисту учнів, передбачених частиною третьою статті 21 Закону України «Про загальну середню освіту». Отже, вважаємо за необхідне включити до чинного переліку закладів освіти в статтях 87 та 90 Бюджетного кодексу України ще додатково такі заклади освіти, як «ліцеї, гімназії та колегіуми».
Зважаючи на вище зазначене, Асоціація міст України звернулась із проханням до Комітету Верховної Ради України з питань освіти і науки підтримати проект Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо приведення у відповідність із Законом України «Про загальну середню освіту» визначень загальноосвітніх навчальних закладів, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів, та забезпечення належного рівня фінансування закладів освіти та охорони здоровʼя з державного бюджету» (реєстр. № 8436-1 від 26.06.2018 р.) із урахуванням пропозиції Асоціації міст України.
Аналітичний центр АМУ
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)