16 / Квітень, 2020
В період активного проведення реформ органи державної влади, зокрема Кабінет Міністрів України та центральні органи виконавчої влади, затверджують велику кількість нормативно-правових актів. Деякі з них, всупереч Регламенту Кабміну, не погоджуються з Асоціацією міст України і містять положення, що створюють правові колізії, суперечать законам України або мають неоднозначне трактування.
В такому випадку органи державної влади надають рекомендації щодо застосування прийнятих актів. Інколи зазначені рекомендації суперечать чинному законодавству. І тоді органи місцевого самоврядування самостійно приймають рішення щодо подальших дій.
Асоціація міст України наголошує: відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Уже існує випадок, коли орган державного фіскального контролю встановив нанесення матеріальної шкоди державі через рішення органів місцевого самоврядування, яке вони прийняли, керуючись роз’ясненням міністерства.
Так, наприклад, Рахункова палата (рішення від 26.06.2018 №15-3) встановила, що органи соціального захисту населення незаконно виплатили державну допомогу громадянам і, таким чином, завдали державі матеріальної шкоди (збитків). Це порушення допущено органами соцзахисту внаслідок надання Мінсоцполітики роз’яснення, яке суперечило чинній постанові Кабміну.
Асоціація міст України рекомендує органам місцевого самоврядування при прийнятті рішень керуватися виключно Конституцією України, законами України та підзаконними актами, прийнятими відповідно до законів.
 
Аналітичний центр АМУ
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)